TJ Slavoj stod

oddíl stolního tenisu

Dostupné historické prameny neuvádějí, kdo, kde a kdy začal hrát ve Stodě stolní tenis. V našem městě se hrál stolní tenis již v 1. pol. 20. století v sálech pohostinství,společenských místnostech podniků, v prostorách škol a sokolovně. Na počátku padesátých let minulého století dochází k zapojení prvních registrovaných hráčů do pravidelných soutěží družstev a jejich účasti na regionálních turnajích jednotlivců. Hráči začínají pravidelně docházet několikrát týdně do sokolovny pod nádražím, kde sehrávají velký počet přípravných utkání většinou se soupeři z blízkého okolí.

 

Poprvé se představilo družstvo borců Slavoje Stod v okresním přeboru Stodska v roce 1953. Soutěž probíhala od června do podzimu, účastnilo se jí 7 družstev, z toho 3 ze Stoda a to Tatran Stod, PDA (Posádkový dům armády) Stod a Slavoj. První mistrovský zápas Slavoje Stod v okresním přeboru se uskutečnil 10.6.1953. Slavoj Stod hrál proti PDA Stod a utkání skončilo jeho porážkou 3:5. Z dochovaných údajů je známo, že po polovině soutěže byl Slavoj Stod na pátém místě se třemi porážkami a třemi vítězstvími. V uplných začátcích (1953-1956) družstvo Slavoje nastupovalo k zápasům s těmito hráči: Šolc, Silný, Šamberger, Balaš, Žalud, Chomát, Vošta a Krčmař. V roce 1956 se začala hrát ve Stodě vyšší soutěž družstev - krajská soutěž smíšených družstev. Hrálo se systémem šestičlenných družstev, družstvo tvořili 4 muži a 2 ženy. V období let 1956-1959 reprezentovali Slavoj Stod ostřílení hráči a hráčky, kteří dosáhli řady úspěchů jak v kategorii jednotlivců, tak v kategorii družstev. Prvním okresním přeborníkem se stal v roce 1955 Alois Navrátil. Dalšími okresními přeborníky v jednotlivcích se stali v roce 1957 Jaroslav Silný a Vlasta Šťastná. V tomto období byl základní kádr družstva tvořen těmito hráči: Navrátil Alois, Žalud Vladimír, Balaš Alois, Silný Jaroslav, Schrőpfer Karel, Šamberger Miroslav, Šťastná Vlasta a Šambergerová Štěpána. V sezóně 1958-1959 vyhrál tento tým svoji skupinu krajského přeboru. Po několika úspěšných letech přišel útlum v činnosti, dochází ke změně herního systému v soutěži družstev a první generační výměně. Stávající soutěž smíšených družstev se rozdělila na samostatné soutěže mužů a žen. Stodské ženy ukončily závodní činnost a muži se věnovali pouze turnajům jednotlivců a sehráli několik přátelských utkání.

 

Znovu družstvo mužů začalo hrát pravidelné soutěže až v roce 1966. Z prvních průkopníků zůstal v nově tvořeném týmu pouze rutinér Alois Balaš a zpočátku i Jaroslav Silný. Začali vyrůstat noví hráči - Mlnářík Pavel, Bezděk Václav, Zábranský František, Baksa Karel a k nim se přidali Karvaj Jan a Laššo. Po pěti odehraných letech v okresních soutěžích si družstvo zajistilo účast v krajském přeboru v roce 1971, který hrálo nepřetržitě až do konce sedmdesátých let. V té době bylo již družstvo doplněno Josefem Černým a Bedřichem Ryšánkem a usilovalo o čelní příčky krajského přeboru 2. třídy.

 

Po odchodu hráčů Černého a Karvaje a další reorganizaci soutěže se nadále hrálo ve čtyřčlenných družstvech na místo pětičlenných. Došlo k další výměně hráčů a založení družstva B. V A družstvu zůstali ze starších Baksa, Ryšánek, doplnili je mladší hráči - Hořan Milan, Čada Vladimír, Rauner Václav. B družstvo bylo tvořeno zkušenými hráči Mlnáříkem, Bezděkem, Zábranským F., Balašem a postupně se zapojovali další odchovanci oddílu - Šleis Petr, Baksa Zdeněk a Zábranský Hynek.

 

V osmdesátých letech hraje družstvo A prakticky v neměnné sestavě střídavě okresní přebor 1. třídy a krajský přebor 2. třídy a B družstvo působí v okresním přeboru. V sezóně 1990-1991 se A družstvo vrací natrvalo do krajského přeboru, který hraje stabilně až do sezóny 2003-2004, kdy po další reorganizaci soutěží postupuje z prvního místa přímo do divize. Reorganizace se týkala rozdělení soutěží v bývalém západočeském kraji na soutěže v Plzeňském a Karlovarském kraji. B družstvo získává účast v krajském přeboru 2. třídy (hrálo již v sezóně 1996-1997). V té době máme již čtyři družstva dospělých a od sezóny 2004-2005 nově i družstvo žen. V nejúspěšnějším ročníku 2006-2007 disponuje Slavoj také největším počtem družstev, 6 družstev dospělých (A-F), z toho 1 družstvo žen a jedním družstvem žáků. V této sezóně se A tým ve složení März, Roch, Rauner, Miarko a Hořan Marek stává vítězem Západočeského poháru družstev a ve stejné sestavě obsazuje i 2. místo v divizi. B tým tvořený Čadou V., Zábranským H., Houfkem J., Hořanem Milanem a Baksou P. končí na 3. místě v oblastním přeboru 2. třídy. Žáci se umisťují na pěkném 3. místě v okresním přeboru. Po zavedení další novinky - Play off, zavedené v sezóně 2007-2008 vítězí družstvo B ve své soutěži a postupuje do oblastního přeboru 1. třídy.

 

V sezóně 2008-2009 nás reprezentuje pět družstev dospělých. A tým ve složení März Tomáš, Roch Tomáš, Miarko Martin, Hořan Marek obsadil v divizi 5. místo. B tým ve složení Rauner Václav, Čada Vladimír, Baksa Petr, Šleis Petr a Hořan Milan končí 12. v tabulce a opouští krajský přebor 1. třídy. C tým - Zábranský Hynek, Kaše Jaroslav, Baksa Zdeněk, Baksa Karel hraje okresní přebor stejně jako D tým sestavený z těchto hráčů - Konrády Vladimír, Štumpf Michal, Gardaš Josef, Langmajer Martin a Šobr Karel. Ženy hrají divizi v sestavě Nagyová Pavlína, Šleisová Hana, Šusterová Andrea a Housarová Lenka.

 

Sezóna 2009-2010 byla poněkud smolná. A tým obsadil v divizi 2. místo. O to větší zklamání, že a tým posílil zkušený Pešek Eduard, který byl nejlepším hráčem divize. I trojice März Tomáš, Roch Tomáš a Hořan Marek byli v procentuální úspěšnosti vysoko. Snad se postup povede v nadcházející sezóně. B tým ve složení Rauner Václav, Čada Vladimír, Hořan Milan, Houfek Jaroslav a Šleis Petr obsadil v krajské soutěži II. třídy 8.místo. C tým přes snahu postoupit z regionálního přeboru nakonec obsadil 2. místo a o postup se tedy porve znovu příští sezónu. Složení týmu C - Šleis Petr, Kaše Jaroslav, Zábranský Hynek, Baksa Petr a Baksa Zdeněk. D tým sestavený z těchto hráčů - Konrády Vladimír, Štumpf Michal, Gardaš Josef a Šobr Karel obsadil deváté místo v regionálním přeboru.  Ženy v sestavě Nagyová Pavlína, Šleisová Hana, Šusterová Andrea a Housarová Lenka obsadily poslední místo v divizi žen. Na výroční schůzi se také zvolilo nové vedení oddílu, předsedou se stal Hořan Marek a jednatelem oddílu Štumpf Michal. Hlavním pokladníkem zůstal Baksa Zdeněk.

 

Sezóna 2010-2011 byla pro stodský stolní tenis zatím tou nejúspěšnější. Družstvo A ve složení März Tomáš, Roch Tomáš, Pešek Eduard, Hořan Marek vyhrálo divizi s náskokem 13 bodů a v nadcházející sezóně změří své síly s mužstvy ve 3. lize. Družstvo B odehrálo téměř celou sezónu o třech hráčích ve složení Rauner Václav, Čada Vladimír a Hořan Milan s občasnou výpomocí hráčů C a D týmu. Hráči díky své bojovnosti skončili na pěkném 6. místě a s přehledem se udrželi v krajské soutěži II. třídy. Družstvo C po několikaleté snaze postoupit, konečně ukázalo svoji sílu a zvítězilo v regionálním přeboru. Složení vítězného družstva C - Šleis Petr, Zábranský Hynek, Baksa Zdeněk, Baksa Petr, Kaše Jaroslav a Schläfer František. Družstvo D ve složení Baksa Karel, Štumpf Michal, Konrády Vladimír, Šobr Karel, Gardaš Josef a Bezděk Václav se často nesešlo v plné sestavě a obsadilo v regionálním přeboru poslední místo. Věříme, že v nadcházející sezóně se jim bude dařit lépe. Také družstvo žen má za sebou úspěšnou sezónu, ve složení Šusterová Andrea, Nagyová Pavlína, Šleisová Hana a nová posila Kubová Radka obsadilo 6. místo v divizi žen.

Sponzoři

Alkal, s.r.o.

Fichtl Stod

Murr Stod

Živočišná výroba Želísková

Trops Sport


TJ Slavoj Stod

Chtěli bychom informovat všechny sportovce, že byl zprovozněn web TJ Slavoj Stod na internetové adrese http://slavojstod.cz